Kdyby bylo možné vyčistit koberec důkladně klasickým sáčkovým či vodním vysavačem, případně ručně pomocí nějakého kartáče a houbičky, pak by neexistovaly žádné stroje na mokré čištění koberců Praha. Když totiž uděláte docela jednoduchý pokus a po vysávání vysavačem přejedete po koberci několikrát na jednom místě vlhkým hadříkem, zjistíte, kolik je tam ještě nečistot.

ponožky na koberci

Běžné vysávání, které se v domácnostech praktikuje nejčastěji jednou či dvakrát týdně, nezachytí zdaleka vše, co na koberec dopadne, a tak je vhodné čas od času vpustit na jeho povrch speciální kartáče a výkonnější odsávání, například osvědčený a dobře recenzovaný Rotovac. Tento čisticí systém byl patentován a úspěšně praktikuje své služby již řadu let.

noha na koberci

Jak často nechat koberce čistit strojem

Obvyklá frekvence v domácnostech je jednou až dvakrát za rok, ovšem za předpokladu, že dodržujete určité zásady, aby se koberec nestal živnou půdou pro bakterie, roztoče a další organismy, které se živí organickými odpady. Jak si počínat, abychom udrželi kobercová vlákna v co nejlepší kondici dlouhou dobu?

Střídejte častěji ponožky a nechoďte doma naboso – na chodidlech máme miliony potních žlázek a ty produkují potravu pro bakterie. Pot se spolu s nimi dostává do koberce, když po něm chodíme naboso, a z koberce se pak stávají ponožky. Není divu, že se pak časem začne odtud šířit odér velmi podobný. Proto bychom doma měli chodit v bavlněných ponožkách a častěji je střídat.

Odolávejte pokušení jíst nad kobercem – odpadávající drobky z jídla obsahují i tukovou složku a ta se mísí s usazeným prachem na vláknech. To vše pak zašlapeme do spodních vrstev vláken, odkud se nečistota pak špatně dostává.

Zouvejte se – nejvíce dostává koberec zabrat tam, kde se lidé nepřezouvají. To platí hlavně pro kanceláře, některé malé obchody či veřejné služby, ale stává se to i v běžných domácnostech. I zdánlivě čistá podrážka, kdy venku neprší a není bláto, je zdrojem značného znečištění, prachové částice ulpívají v podrážkových štěrbinách a koberec je pak úspěšně zachytí. Vyplatí se proto i v kancelářích používat přezůvky.