Naše republika má skutečně mnoho krásných míst, kam se člověk klasickým dopravním prostředkem nedostane. Přesto stojí za prozkoumání. V podstatě si udělat poznávací rodinnou dovolenou, není rozhodně na škodu. Nejvíce se člověk naučí ze zkušeností, zážitků a navíc mu ještě zůstanou pěkné vzpomínky a zážitky. Možná právě proto u nás vznikají různé cyklostezky, které umožňují milovníkům kol bezpečně provozovat tento sport a ještě se kochat okolní přírodou.
auto u přívěsu
Některé terény jsou prakticky dobře sjízdně a nejsou fyzicky náročné. Na jiné kopcovité je již potřeba vynaložit nějaká fyzická námaha. Ale i zde se pamatovalo na rekreační milovníky cykloturistiky a není problém se ubytovat na nějakém dostupném místě a odtud si vybrat vhodný terén. Ne ale všude se dostaneme z vlakového spojení, tudíž dlouhodobé řešení nám může poskytnout vlastní automobil a držák kol na tažné zařízení. Investovat do takového nosiče se rozhodně vyplatí a to nejen z hlediska svobody, dopravit se na různá místa, ale také ohledně praktičnosti. Doma se zkrátka sbalí celá rodina, vše naloží do kufru automobilu a na držák upevní klidně i 4 jízdní kola. Bez dalších nákladů a zjišťování spojů se můžeme pohodlně vypravit za svým cílem.
kolony na silnici
Jak správně držák používat?
1. Každý výrobek má instrukce o zapojení, nosnosti, ale i například o povolené rychlosti, která je stěžejní. Když se budou doporučení dodržovat, tak cestování s ním bude nadmíru bezpečné.
2. Pokud máme naložená kola, tak to neznamená, že se budeme chovat, že prakticky nic nevezeme. Je třeba je během naší cesty kontrolovat, zdali se někde upevnění neuvolnilo. Neštěstí by bylo ihned na světě, aniž bychom o to stáli.
3. Rozhodně nesmíme překračovat povolené svislé zatížení tažného zařízení, i to by se nám mohlo škaredě vymstít.
4. Pokud nebudeme cestovat s koly, je lepší držák vždy demontovat, zbytečně zvyšuje spotřebu a znesnadňuje i parkování ve městě.
5. Všechno má svá pravidla a tak ani kola, která jsme důkladně připevnili, nebudou žádnou výjimkou. Nesmí vzadu za autem přesahovat šířku více jak o 20 cm na každé straně. Celkový prostor, který je pro ně vyhrazen by měl být maximálně dva metry.
6. Určitě je důležitá kontrola i světel před odjezdem. Některý z nosičů je vybavený vlastními světly a také držákem registrační značky. Pokud toto nemá, tak každý řidič musí dbát na to, aby tyto základní parametry byly vždy viditelné na automobilu.
Všechno v pořádku? Tak šťastnou cestu.