Máte hypotéku ale dospěli jste do bodu, kdy ji dál nemůžete splácet? Co dělat, když na ni nemáte peníze a kam se můžete obrátit s žádostí o pomoc? 

Nemáte peníze na hypotéku? Co dělat, když ji dál nedokážete splácet? 

Bez hypotéky je dneska celkem nemyslitelné pořízení nového bydlení. Byty i domy jsou drahé, mladí lidé, kteří chtějí bydlet ve svém, tak často musí žádat o hypotéku, aby si mohli plnit sny a měli kde bydlet s rodinou. Jenže výše měsíční splátky hypotéky rozhodně není úplně malá, právě naopak. Splátky jsou často dost vysoké a už jen to, že člověk na hypotéku dosáhne a dostane ji, je úspěch. Jenže tím, jak ceny neskutečně rychle rostou, a všechno se zdražuje, přitom platy zůstávají stejné, je logické, že nemusí vždy zbýt peníze právě na splátky. I když by se hypotéka měla platit pravidelně a jako první, někdy může dojít na situaci, kdy není z čeho na hypotéku peníze vzít. Co v tom případě dělat? 

peníze drobné

Poraďte se v bance 

Stát se v životě může cokoliv, často se tak stane, že když máme peníze půjčené, nemáme na splátky. Pokud je to pouze jednorázová záležitost, věřte, že vždy a s každým se dá domluvit. Pokud víte, že v konkrétní měsíc splátku prostě nemůžete poslat, okamžitě se spojte se svou bankou, dobře vám může pomoci a poradit i osobní bankéř či finanční poradce, který vám s hypotékou pomáhal. Někdy jsou klienti dokonce pojištění, což problém jistě vyřeší, ale i když nemáte žádné pojištění, můžete se domluvit na odložení splátek, což se dá vždy tolerovat, ale jen ve výjimečných případech, a pokud je to opravdu ojedinělé. 

Koneckonců banka nebo poradce vám mohou navrhnout řešení na míru. Ke klientům se často přistupuje individuálně, což je plus, protože můžete vysvětlit, proč splácet nemůžete a dál je to na dohodě. V případě, že nic řešit nebudete, můžete se pak dostat ještě do větších potíží. 

velký obnos peněz

Prodat nebo neprodat? 

Dost často ale končí tato situace prodejem takové nemovitosti. Nečekejte ale na to, až první kroky v tomto směru začne podnikat banka, opět je to hlavně o komunikaci, která je nejdůležitější. Pokud totiž sami víte, že hypotéku nemůžete splácet už dlouhodobě, je lepší si to přiznat, dům či byt prodat a hypotéku vyrovnat. I když tak přijdete o bydlení, nebudete dlužníky, nebudete mít potíže s bankou, což je asi to nejdůležitější. Se splátkami vám ale pomůže třeba i brigáda a někdo to řeší i tak, že si k sobě vezme podnájemníka. 

Záleží však jen na vás, na vašich možnostech a samozřejmě i na daných okolnostech.