Na jednu stranu jsou vosy na zahradě užitečné a likvidují mouchy, samy o sobě jsou však velkou nepříjemností, která nám může zkazit chvíle věnované práci na zahradě nebo venkovnímu odpočinku. Představují také vážnou hrozbu pro alergiky. Proto se jich většina lidí chce zbavit, když se usadí blízko domova.

Ale než přejdete k chemickému ošetření, uvědomte si, že chemická likvidace vos a jejich hnízd je pro laika obtížná a nebezpečná. Používání těchto chemikálií může také poškodit zdraví vás a vaší rodiny, stejně jako vašich domácích mazlíčků. Proto se v tomto případě raději obraťte na odborníky.

Místo toho, abyste riskovali, zvažte tyto přirozené způsoby, jak se těchto otravných vos zbavit.

vosa

Jak udržet vosy pryč

1. Nejprve prevence

Prevence je vždy prvním krokem při udržování vos mimo dům a jeho okolí. Vosy mají snahu létat do lidských obydlí hlavně kvůli vytváření hnízd a lidé je často neúmyslně do domovů a okolí přitahují. Proto je dobré nenechávat venku nic, co by je mohlo přitahovat. Rozlitou sladkou limonádu na dlažbě je dobré spláchnout, stejně jako například slupky od melounů a zbytky sladkého ovoce v kompostéru je dobré zasypat, uklízet ovocné plody, které opadají ze stromů a začnou hnít. Sladké věci vosy https://www.praha-deratizacnisluzby.cz/ přímo magicky přitahují, stejně jako nasládlé parfémy a jiná kosmetika.

Vosy mají rády také různé štěrbiny na domech, využijí i otvory od hlodavců.

Zajímavostí je, že vosy jsou teritoriální a obecně nevytváří hnízda v blízkosti jiných vos. Na trhu, například v katalogu Amazonu už se dají zakoupit falešná vosí hnízda, která si můžete umístit v těsné blízkosti domu. Vosy tak nebudou mít zájem se u vás zabydlet. Pokud vám nejde o estetickou stránku, můžete si takové hnízdo vyrobit. Stačí k tomu staré noviny, které rozmočíte, vytvoříte pevnou kouli, kterou necháte vyschnout. Tu potom pověsíte tam, kde jste si všimli soustředěného zájmu vos. Musí to být samozřejmě místo chráněné před deštěm. Jinak je třeba kouli dát do plastového pytlíku.

2. Pěstujte rostliny, které je odpuzují

K odpuzovačům vos patří například máta, tymián, citronové trávy, eukalyptus a pelyněk. můžete je mít v květináčích a rozmístit tam, kde je potřeba.

vosí hnízdo

3. Použijte mátový olej

Vědecky ověřená metoda zjistila, že olej aromatizovaný mátou stačí nakapat na tampón a uložit do míst, kde se chystají vosy zabydlet. Jde o místa, jako jsou verandové střechy, prostor pod okapem, štěrbiny u římsy atd. Další odpuzující vůní je směs citronové trávy, hřebíčku a pelargonie.

4. Lapače vos

Lapače přilákají vosy na sladký roztok a když vosa otvorem vletí dovnitř, už nevyletí. Takto chytaly vosy už naše babičky v sadech, aby jim neničily ovoce. Lapače si můžete vyrobit nebo koupit.

5. Jak odstranit vosí hnízda

DŮLEŽITÉ: Odstranění vosích hnízd může být velmi nebezpečné. Důrazně se doporučuje na takovou práci zavolat odborníka. Pokud už se do takové práce pustíte, nejprve se ujistěte, že nejste alergičtí na vosí bodnutí, a to provedením alergického testu u svého lékaře. Pokud se vosy rozhodnou rojit, vždy noste ochranný oděv a naplánujte si únikovou cestu.

Je dobré vědět, že v noci jsou vosy méně agresivní, a další metodou, kterou používali naši předci je vykouření vosího hnízda.