Prvosenka jarní, nebo chcete-li, petrklíč, je oblíbenou jarní květinou. Začínají vykvétat od února až do konce května. Prvosenky jarní jsou oblíbené rostlinky zahrádkářů, a nejenom jich, hlavně pro svoji jemnou krásu, vůni a skromnost. Každý rok kvetou rok co rok na stejných místech, jelikož se množí nejen semeny, ale i oddenky.
prvosenka jarní

Magický petrklíč

Podle pověstí má být petrklíč magickou rostlinou, která má schopnost v lidech tlumit pocity úzkosti a osamělosti, ale také odstraňovat deprese. Podle lidového léčitelství nasušená prvosenka jarní dokáže:
ü  vyléčit kašel
ü  odstranit splíny a smutek
ü  uvolnit zablokovanou energii
růžový petrklíč

Prvosenky jarní jsou také zajímavé tím, že jsou schopné neuvěřitelných proměn na místech, kde rozkvétají. Protože se snadno kříží a množí, mohou se převléci do nepřeberného množství kultivarů. Pokud vysadíte vedle sebe dva druhy různých petrklíčů, je docela dobře možné, že na stejném záhonku bude vykvétat třetí, který bude jejich mixem.

Prvosenek je nespočítaně

Na světě existuje asi okolo pět set padesát až sedm set druhů prvosenek. Mezi jednu z nejkrásnějších a nejpočetnějších skupin prvosenek je prvosenka himalájská. Zde v Čechách vykvétá sedm druhů prvosenek.  Jsou to například:
ü  Prvosenka jarní
ü  Prvosenka vyšší
ü  Prvosenka nejmenší
ü  Prvosenka lysá
žlutý petrklíč

Prvosenky, které pocházejí z Karpat a Alp jsou na našich zahrádkách vhodné k výsadbě jako skalničky. Velice hezky vypadají na osluněných skalkách, anebo zahradních zdí. Vlhkomilné himalájské prvosenky kvetou později, a to v květnu a červnu. Mají vysoké a mohutné květenství, které se nádherně vyjímá na březích zahradních jezírek. Variety prvosenek s bílými květy jsou vzácnější. Jsou to například šlechtěná Prvosenka zoubkatá. Ta je pak jediným druhem prvosenek, kterým při dostatku vláhy nevadí slunce.