Zná to asi každý majitel domu. Neodtékající voda, která přetéká a poškozuje fasádu, hnijící žlaby nebo rampouchy.

Zase se blíží roční období, kdy je nejlepší okapy čistit. To je nutné nejméně dvakrát do roka. Zejména na jaře a na podzim. Do čištění okapů byste se ale rozhodně neměli pouštět sami, pokud nevíte jak na to. Je to totiž nebezpečná práce. Která je ale navíc také neoblíbená, přesto ale nutná. Na čištění ale nemusíte být sami. Existují dnes firmy, které tuto službu nabízí nebo si můžete pořídit robota.

Kdy čistit okapy

Jak je už zmíněno – okapy je vhodné čistit minimálně dvakrát ročně. Nejlépe počátkem jara – kdy opadne sníh a na podzim – než začne sněžit. Celé to ale závisí na lokalitě a druhu a stavu střešní krytiny. 
Pokud okapy prostě mají odvádět svou práci tak jak mají, nesmí být zanesené. V okapech se totiž hromadí nejen listí, ale krom toho i klacíky, ptačí trus nebo ptačí hnízdo a jiné nečistoty. 
Okapy se stávají jakýmsi odpadkovým košem. Pokud v okapech všechen nepořádek necháme, voda nemá kudy odtéct a nahromaděné harampádí zde začne hnít díky čemuž pak hnijí i samotné okapy. 

Přesto tu jsou tři způsoby, jak si okapy můžete vyčistit sami.
1. Přistavte si žebřík

  • Asi nejrozšířenější a nejúčinnější způsob, jak okap vyčistit je ten, že k němu prostě vylezete po žebříku. Nezapomeňte si vzít smetáček, rukavice, lopatku a kbelík s hadrem. Nejdříve okap vyčistíme od nečistot, které v něm zůstali. To jsou právě již zmiňované větvičky, listí aj, a poté okap zevnitř umyjeme od ptačího trusu.

2. Teleskopická tyč

  • Na čištění okapů také můžeme použít teleskopickou tyč. Některé lze vysunout do výšky až čtyř metrů. To má ale jedinou nevýhodu v tom, že do okapů nevidíme, tudíž si nemůžeme být jistí, zda jsme práci odvedli na stoprocent. 

Domácí čištění okapů

3. Robotický vysavač

  • Dnes jsou na trhu i takové čističe, které lze ovládat na ovladač nebo pracují samostatně. Tento robotický čistič jen opláchneme zahradní hadicí. Je výhoda, že jsou lehké a v okapech se nezaseknou. Lze k nim dokupovat i příslušenství, když nám to staré přestane sloužit. 

4. Okapová mřížka

  • Pravda, okap sice nevyčistí, ale zabrání tomu, aby do něj padaly všelijaké nečistoty. Lze si i vybírat síťky s menšími či většími oky. Lze je instalovat i do svodů, aby případné nečistoty nebránily v odtoku vody.

Tím vším ale čištění nekončí. Po důkladném čištění je nejlepší okapy ještě pojistit ochranným nátěrem. Ten brání hnilobě a držící se vodě.